قرارداد خرید و فروش ملک از متداول‌ترین قراردادهای بسته شده در سراسر دنیاست. این قرارداد به آن معنی است که فرد در مقابل دادن پولی، چیزی را خریداری می کند. قوانین و مقررات و جزئیات این قرارداد بسیار زیاد است و وجوه و استفاده های گوناگونی را دارد. یکی از این مصارف، استفاده از قرارداد فروش در خرید خانه می باشد که در ادامه به توضیح راجع به آن خواهیم پرداخت.

قرارداد خرید و فروش ملک

می توان گفت که از مهمترین قراردادها، قراردادهای فروش ملک هستند. در این قراردادها نکات و تعهداتی ذکر می‌شود که افراد باید به آن عمل کنند. قرارداد بیع یا مبایعه نامه از قراردادهای فروش می باشد، که هر چه که افراد در ذهن خود دارند، بر روی کاغذ آورده و وقتی بر روی کاغذ نوشته شود و به امضای طرفین در بیاید، جنبه قانونی پیدا می‌کند؛ تا جایی که اگر یکی از افراد به قول‌هایی که داده عمل نکند، طرف دوم می‌تواند از او شکایت کند.

نمونه قرارداد فروش ملک

نمونه-قرارداد-فروش-ملک

نمونه-قرارداد-فروش-ملک

نکات مهم در قرارداد فروش ملک

۱_ذکر کامل مشخصات دو طرف معامله مانند: اسم، فامیل، کد ملی، آدرس، شماره همراه و …
۲_موضوع قرارداد باید به صورت واضح و کامل مشخص شود که در چه چارچوبی نوشته شده است.
۳_مبلغ نهایی قرارداد باید به صورت واضح مشخص شده و نوشته شود.
۴_ نوشتن کامل نکاتی مانند زمان تحویل و شروط مربوط به زمان قرارداد.
۵_کلیات توافقاتی که بین طرفین صورت می گیرد.
۶_وضوح و شفافیت عبارات ذکر شده در قرارداد بسیار مهم است؛ حتی علائم نگارشی نیز می تواند در تغییر معنای جملات موثر باشد.
۷مشورت با وکیلی حاذق قبل از انعقاد و امضای قرارداد ۸امضای طرفین باید در قرارداد فروش وجود داشته باشد. ۹_اثر انگشت نیز از مواردی است که وجود آن می‌تواند به قرارداد رسمیت بیشتری ببخشد.
۱۰_در تنظیم قرارداد تا جایی که ممکن است باید از خط خوردگی ها و حاشیه نویسی ها اجتناب کرد.
۱۱_نوشتن تاریخ بسته شدن قرارداد فروش از موارد بسیار حائز اهمیت می‌باشد.
۱۲_وجود یک شاهد برای دو طرف در هنگام نوشتن و امضای قرارداد فروش بسیار مناسب است.
۱۳_و نکته آخر اینکه بهتر است که به دلیل حساسیت موضوع از هرگونه اقدامی که راه جعل و کلاهبرداری را باز می کند، خودداری کنید و به هیچ عنوان برای جلوگیری از این امر، قسمت سفید و پر نشده ای را در قرارداد باقی نگذارید.

قرارداد-فروش-ملک

قرارداد-فروش-ملک

ضرورت تنظیم قرارداد فروش با مشورت مشاوره حقوقی یا وکیل دادگستری

تنظیم قرارداد فروش بسیار مهم و حساس است و به همین دلیل ایجاب می‌کند تا جهت نگارش محتوا، به مشاور حقوقی یا وکیل دادگستری، که تخصصی در این امر دارند مشورت بنمایید. هرچند این کار ممکن است که هزینه بر باشد اما شما با کار خیال خودتان را از بابت قرارداد راحت می کنید.

آیا نوشتن قرارداد فروش ملک مهم است؟

اگر به دادگاه‌ها پا بگذارید، متوجه می‌شوید که بسیاری از دعاوی بر سر این گونه مسائل است. مسائلی که از ابتدا به صورت واضح و مشخص نوشته و بیان نشده اند. در خرید و فروش یک مثل یا هر چیز دیگری نوشتن یک قرارداد بسیار حائز اهمیت است. اگر نکات مورد نظر طرفین به صورت واضح نوشته شود و مهر و امضا گردد، به هیچ عنوان نمی توان زیر آن زد و دو طرف مستلزم اجرای آن هستند.

مشاورین املاک هوم لند  (املاک چیتگر ) مشاور شما در سرمایه گذاری ، پیش فروش ، اجاره و خرید واحدهای مسکونی ، اداری و تجاری در مننطقه 22 تهران می باشد. برای مشاوره و کارشناسی رایگان باشماره های02144711711-09125961645 تماس بگیرید . برای ارتباط با مدیریت به پیج اینستاگرام ما مراجعه کنید.

حرف آخر

برای نوشتن و عقد قرارداد خرید و فروش ملک، باید به املاکی های معتبر مراجعه نمود تا کار شما وجاهت قانونی داشته باشد و در دفاتر رسمی ثبت گردد. درست است که نوشتن قرارداد فروش وجوه گوناگونی دارد اما با رعایت تمام نکات شما در نهایت یک معامله مناسب با خیال راحت را انجام داده اید.

مطالب مرتبط